piątek, 21 lutego 2014

Zostanie wydana jedyna powieść Charliego Chaplina

Szerzej nieznana powieść Charliego Chaplina – jedyna książka, jaką napisał gwiazdor niemego kina – została niedawno upubliczniona po raz pierwszy. Powieść Footlights, ujawniona przez Brytyjski Instytut Filmowy (British Film Institute, BFI), została napisana przez Chaplina w 1948 roku i przekształcona następnie w film Światła rampy (Limelight), w którym zapomniany komik ocala tancerkę przed samobójstwem. 
Książka zostanie wydana w języku angielskim przez włoski instytut restauracji książek Cineteca di Bologna, który we współpracy z biografem Chaplina – Davidem Robinsonem – pracował nad rekonstrukcją szkiców, znalezionych w archiwach Chaplina.

Książkę zilustrowano niepublikowanymi dotąd dokumentami i zdjęciami z archiwów Chaplina, a także ilustracjami z teatralnej młodości Chaplina oraz zdjęciami z jego prywatnej kolekcji.

Pierwsze wrażenia recenzentów mówią, że styl Chaplina jako “żywy, idiosynkratyczny” oraz “niezmącony przez redaktorów, swobodnie lawirujący między momentami bez ogródek kolokwialnymi a momentami bogatej obrazowości i dickensowskich opisów.”  

Według wydawcy, związek między komikiem-pijakiem a zdesperowaną baletnicą w dużo późniejszym Footlights został najprawdopodobniej zainspirowany przez jego spotkanie z legendarnym rosyjskim tancerzem, Wacławem Niżyńskim w 1916 roku. 

Charles Spencer Chaplin urodził się w 1889 roku w Londynie, w biednej rodzinie, która próbowała zarabiać na życie jako aktorzy w teatrze rewiowym. Będąc młodzieńcem rozpoczął współpracę z teatrami rewiowymi w Soho, zanim w końcu stał się aktorem w trupie teatralnej.

Jego pierwszy występ na srebrnym ekranie to rola oszusta w filmie Making a Living (1914); to po nim Chaplin wraz ze swoim melonikiem, laseczką, wąsami i workowatymi spodniami stał się znany na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz