piątek, 14 lutego 2014

Trochę o darmowej Polskiej fantastyce


Strona www.fantastykapolska.pl została stworzona w styczniu 2013 roku przez Roberta J. Szmidta, byłego redaktora naczelnego miesięcznika Science Fiction (przemianowanego w 2005 roku na Science Fiction, Fantasy i Horror). W zamyśle miało to być ogólnodostępne archiwum polskich tekstów fantastycznych.

Formuła strony jest otwarta, z następującym zastrzeżeniem: mogą się na niej pojawiać wyłącznie teksty autorów, którzy mają na koncie co najmniej jedną książkę wydaną drukiem w profesjonalnym wydawnictwie bądź liczne publikacje w płatnych czasopismach.
Jest to przedsięwzięcie o tyle ciekawe, że w Internecie można na razie znaleźć niewiele bibliotek oferujących legalnie i bezpłatnie udostępniane e-booki - tymczasem wszystkie teksty zamieszczane na www.fantastykapolska.pl trafiają tam za wiedzą i zgodą ich autorów.

W chwili obecnej baza tekstów liczy już ponad trzysta pozycji, a na liście autorów znajduje się niemal sześćdziesiąt nazwisk, w tym wiele znanych.

Użytkownicy znajdą tutaj opowiadania, nowele i powieści (jest nawet jedna premierowa) takich pisarzy, jak: Łukasz Orbitowski, Robert M. Wegner, Rafał Dębski, Konrad T. Lewandowski, Marek Baraniecki, Grzegorz Drukarczyk, Maciej Parowski, Jacek Inglot, Andrzej Drzewiński, Dariusz Domagalski, Krzysztof Piskorski, Tomasz Pacyński, Marcin Przybyłek, Andrzej Zimniak czy Wiktor Żwikiewicz. Co poniedziałek biblioteka jest uzupełniana o minimum trzy teksty udostępniane w najpopularniejszych formatach, tj.: epub, mobi i pdf.

Aby je pobrać, wystarczy się zarejestrować na stronie (rejestracja nie wiąże się z wykorzystaniem danych osobowych do celów marketingowych). Po spełnieniu tej prostej formalności użytkownik ma pełen dostęp do wszystkich plików. W chwili obecnej z biblioteki tekstów fantastycznych www.fantastykapolska.pl korzysta już ponad dwa i pół tysiąca osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz