piątek, 21 lutego 2014

2013: Prawie pół miliona sprzedanych ebookówFirma Virtualo, należąca do grupy Empik, przygotowała podsumowanie roku 2013 na rynku ebooków. Wielkość sprzedaży oszacowano na poziomie 22 milionów złotych netto, co jest prawie dwukrotnym wzrostem względem 2012 roku. Łącznie sprzedano prawie pół miliona książek, w tym 400 tysięcy w sprzedaży na sztuki i 100 tysięcy w innych modelach biznesowych.
Mimo iż poziom czytelnictwa w Polsce spada, to stale rośnie liczba czytelników nabywających książki elektroniczne legalnie. 32% wszystkich zakupów ebookowych stanowią literatura piękna, obyczajowa, faktu, proza oraz powieści (średnia cena ebooka w tej kategorii to 19,50 brutto). 26% to kryminały, horrory, thrillery i książki sensacyjne. 10% osiągnęły romanse i erotyki, a 9% – fantastyka. Najczęściej kupowanym ebookiem 2013 roku został "Bezcenny" Zygmunta Miłoszewskiego.

Virtualo współpracuje obecnie aż z 350 wydawcami, a w swojej ofercie posiada 31 tysięcy ebooków. Aż 15 tysięcy z nich to treści komercyjne, w tym bestsellery oraz nowości. Warto zauważyć, że klienci, którzy kupowali ebooki już w 2012, w 2013 zakupili ich o 40% więcej.

Oczywiście istotnymi siłami napędowymi rozwoju rynku ebooków są zmiana pokoleniowa oraz rozwój technologii. Czytelnicy coraz częściej wykorzystują do zapoznawania się z tekstami urządzenia mobilne. Aktywność zawodowa wymusza na nich korzystanie z telefonów komórkowych czy tabletów, dzięki którym wolny czas, np. w komunikacji miejskiej, mogą poświęcić na lekturę. Ponad 50% czytelników ebooków to ludzie młodzi, a ponad 21% – aktywni zawodowo specjaliści. Temat książek elektronicznych wciąż powinno przybliżać się odbiorcom po 50 toku życia.

Naturalnie największą wadą ebooków jest ich cena – konsumenci oczekują, że książki elektroniczne będą znacznie tańsze od tradcyjnych, jednak objęte są wyższym VAT-em (stawka 23% VAT spowodowana jest tym, że ebook traktowany jest jako usługa, z kolei na książki tradycyjne obowiązuje stawka 5%). Negatywnie na rynek ebooków wpływa także piractwo komputerowe.

Virtualo opublikowało także prognozy na kolejne lata. Wartość rynku na rok 2014 szacuje na 40 milionów złotych, a na 2015 – 60 milionów złotych. Popularność ebooków szybko rośnie, co może sprawić, że już wkrótce osiągną one procentowo znacznie większy udział w rynku niż obecnie (ok. 3%). Na wzrost popularności ebooków bez wątpienia wpłynie rosnąca dostępność ebooków czy aplikacji na tablety i smartfony. Wydawcy mają także nadzieję na zrównanie stawki VAT z książkami tradycyjnymi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz