wtorek, 21 stycznia 2014

Jakie były najpopularniejsze e-booki w 2013 roku?


Początek nowego roku to tradycyjny okres podsumowań. Także i my postanowiliśmy sprawdzić, jakie e-booki były najpopularniejsze w minionym roku w Polsce. Rozesłaliśmy prośby o podzielenie się swoimi wynikami do kilkunastu polskich księgarni i otrzymaliśmy wyniki od 8 z nich. Jaki obraz rynku wyłania się z listy?

Poniższe zestawienie obejmuje 10 najczęściej sprzedawanych e-booków w 2013 r. w 8 sklepach: Allegro.pl, cdp.pl, Empik.com, Fabryka.pl, Ksiazki.pl, Nexto.pl, Publio.pl oraz Woblink.com. Jakie e-booki najczęściej wybierali ich kliencie?
Allegro.pl Top 10


Cdp.pl Top 10


Empik.com Top 10

Fabryka.pl


Ksiazki.pl
5. Cmentarz w Pradze - Umberto Eco (wyd. Noir sur Blanc)
6. Dochodzenie - David Hewson (wyd. Marginesy)
7. Nielegalni - Vincent V. Severski  (Czarna Owca)
8. Niełatwy dzień - Mark Owen, Kevin Maurer  (wyd. Wydawnictwo Literackie)
9. Życie Pi - Yann Martel (wyd. Albatros)
10. Król odszkodowań - John Grisham (wyd. Albatros)

Publio.pl
 1) Inferno - Dan Brown (wyd. Sonia Draga)
2) Lód - Jacek Dukaj (wyd. Wydawnictwo Literackie)
3. Siła nawyku - Charles Duhigg (wyd. Dom Wydawniczy PWN)
4. Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa - Arthur Conan Doyle (wyd. Rea)
5. Wyznaję - Jaume Cabre (wyd. Marginesy)
6. Gogol w czasach Google’a - Wacław Radziwinowicz (wyd. Agora SA)
7. Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 - Jarosław Grzędowicz (wyd. Fabryka Słów)
8. Jutro przypłynie królowa - Maciej Wasielewski (wyd. Czarne)
9. Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 - Jarosław Grzędowicz (wyd. Fabryka Słów)
10. Żyj wystarczająco dobrze - Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński (wyd. Agora SA)

Woblink.pl
1) Bezsenność w Tokio - Marcin Bruczkowski (wyd. Znak)
2) W otchłani mroku - Marek Krajewski (wyd. Znak)
3) Ostatnie rozdanie - Wiesław Mysliwski (wyd. Znak)
4) Kacper Ryx - Mariusz Wollny (wyd. Otwarte)
5) Biblia. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - autor zbiorowy (wyd. Wydawnictwo M)
6) Boże igrzysko. Historia Polski - Norman Davies (wyd. Znak)
7) Wszystko za Everest - Jon Krakauer (wyd. Mayflay)
8) Cel snajpera. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii - Chris Kyle (wyd. Znak)
9) Dziewczyny atomowe - Denise Kiernan (wyd. Otwarte)
10) Rzeźniczka z Małej Birmy - Håkan Nesser (wyd. Czarna Owca)Rozdrobnienie
Na pierwszy rzut oka widać, że na rynku książek cyfrowych próżno jeszcze szukać potężnych bestsellerów. W przypadku książki drukowanej takie zestawienia są do siebie bardzo podobne. W tym trudno nawet o kilka powtarzających się trafień. Oczywiście wynika to również z faktu, że część sklepów, która wysłała nam swoje wyniki, jest silnie powiązana z konkretnymi wydawcami. Wtedy na "topkach" królują tytuły właśnie tych partnerów biznesowych.

W tym kontekście warto wyróżnić wydawnictwo Sonia Draga, którego książki znalazły się w czterech sklepach, a także Wydawnictwo Literackie, którego tytuły zawierają trzy listy. Jest to warte zauważenia tym bardziej (a może – właśnie dlatego?), że te wydawnictwa nie mają własnych sklepów.

Liderzy
Są jednak oczywiście i liderzy. Na naszej liście wyraźnie wyróżniają się cztery nazwiska: Dan Brown, Jarosław Grzędowicz, Andrzej Sapkowski oraz E.L. James. Oczywiście zarówno "Inferno", "Pan Lodowego Ogrodu", "Sezon burz", jak i wszystkie możliwe twarze i oblicza Graya królowały również na listach bestsellerów książek papierowych, więc nie jest to dużym zaskoczeniem. "Sezon burz" pojawił się jednak w ofercie dopiero na początku grudnia (dzięki Cdp.pl), choć niespodziewana premiera hitu Sapkowskiego w wersji papierowej miała miejsce w listopadzie. Można odnieść wrażenie, że było to chwilę za późno, ponieważ internauci już tydzień po pojawieniu się książki na półkach dopuścili się spiracenia i udostępnili ją w formatach mobi oraz epub. Z kolei sukces E.L. James paradoksalnie nie był tak przytłaczający w cyfrowym świecie jak w papierowym. Wystarczyła listopadowa premiera Dana Browna, aby zdetronizować pornograficzną serię na listach. To pokazuje, że polski rynek e-bookow rządzi się jeszcze innymi prawami niż ten na świecie, wszak kariera literatury erotycznej na zachodzie zaczęła sie właśnie na ekranach czytników. Ciekawostką za to jest pozycja "Nieznajomi z parku" autorstwa Joanny Łukowskiej, książka zajęła 5 miejsce w TOP Empiku, mimo że jest pozycją wydaną na zasadzie self-publishingu.

Jeśli można wybierać zwycięzców całego roku, to jeśli chodzi gatunek na pewno na pierwszy plan wysuwa się fantastyka. Okazało się, że czytelnicy książek cyfrowych to fani dalekich krain i nieprawdopodobnych zdarzeń. Nadzwyczaj mało jest za to pozycji młodzieżowych. Czyli do czytnika trzeba jednak dorosnąć.

A jakie są Wasze przemyślenia? Zapraszamy do dyskusji!

Bardzo dziękujemy sklepom Allegro.pl, cdp.pl, Empik.com, Fabryka.pl, Ksiazki.pl, Nexto.pl, Publio.pl oraz Woblink.com, które nam zaufały i przekazały swoje dane. To pierwsze tego typu zestawienie, które przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie przygotowywać je częściej.

5 komentarzy:

 1. Chciałam sprostować że Literackie ma własną księgarnię, w tym z ebookami. Albo kupowałam w przywidzeniu… ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, ale jak widać promują się intensywnie na dużych sklepach.

   Usuń
 2. W moim przypadku same ebooki zagraniczne poszły na ruszt, m.in. Neuromancer ;) No ale patrząc na ebookowe bestsellery (książka Kominka, kolejna porażka Greya, Inferno [może nie beznadziejne, ale i nie arcydzieło]), to ekhem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A papierowe bestsellery to niby jakieś same Dostojewskie? :-)

   Usuń
 3. A ja tylko zauważę ciekawe zjawisko - ranking w Empik.com za rok 2013 się... zmienił. Zupełnie przypadkiem "wypadła" powieść "Nieznajomi z parku" z miejsca piątego... Prawdę mówiąc - wypadła w ogóle z tego rankingu i nie ma jej nawet w pierwszej setce. A przecież tam była!

  OdpowiedzUsuń