piątek, 24 stycznia 2014

Brytyjskie dzieci kochają fantastykę


W Wielkiej Brytanii, jak co roku, szczegółowo zbadano czytelnicze preferencje najmłodszych. Okazuje się, że najbardziej cenioną przez dzieci dziedziną literatury jest fantastyka.

Pełny raport, który opisuje wyniki sondażu przeprowadzonego na grupie aż 426 067 dzieci (a więc bardzo wiarygodnego) zostanie opublikowany w lutym, jednak już teraz jego fragmenty ukazały się w prestiżowym dzienniku „The Guardian”. Wynika z nich, że dzieci najbardziej upodobały sobie historie młodych czarodziejów i czarodziejek, pełne magii, smoków i innych dziwacznych stworzeń, bądź też nakreślone z rozmachem antyutopie – zamiast historii rozgrywających się w świecie rzeczywistym. Na szczycie listy najpopularniejszych autorek i autorów znaleźli się: J.K. Rowling, Suzanne Collins, Christopher Paolini i J.R.R. Tolkien. Jedyną „niefantastyczną” książką na liście była powieść „Gwiazd naszych wina” autorstwa Johna Greena.
Firma Renaissance Learning (na co dzień zajmująca się m.in. produkcją edukacyjnegooprogramowania), która odpowiada za publikację raportu, wyciągnęła z zebranych informacji interesujący i krzepiący wniosek – otóż ich zdaniem nowoczesne technologie wcale nie muszą odciągać dzieci od książek i stać w sprzeczności z propagowaniem czytelnictwa, ale wręcz przeciwnie – mogą pomagać je propagować. W końcu dzieci interesują się koncepcjami i postaciami, z którymi zetknęły się w grach, filmach czy reklamach, a to wpływa na ich późniejsze wybory czytelnicze.

A oto zestawienie ulubionych książek brytyjskich dzieci 2013 roku:

1. J. K. Rowling, „Harry Potter i Zakon Feniksa” oraz „Harry Potter i Czara Ognia”
2. Suzanne Collins, „W pierścieniu ognia”
3. Christopher Paolini, „Dziedzictwo” oraz J. K. Rowling, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”
4. J. K. Rowling, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Więzień Azkabanu”
5. J. R. R. Tolkien, „Hobbit” i „Drużyna pierścienia”
6. Rick Riordan, „Zaginiony heros”
7. Veronica Roth, „Niezgodna”
8. John Green, „Gwiazd naszych wina”

3 komentarze:

  1. wcale im się nie dziwię :) nic nigdy nie pobije Harrego Pottera :) sama czytam go co roku od nowa i od nowa :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Zagubiony heros ;3

    OdpowiedzUsuń