czwartek, 30 stycznia 2014

Amazon będzie wiedział, czego potrzebujesz, jeszcze zanim o tym pomyślisz!

Gigant zakupów internetowych i jednocześnie największa księgarnia internetowa na świecie, czyli Amazon otrzymał właśnie patent na tzw. „zaliczkową przesyłkę”. Jest to złożony system informatyczny służący do przewidywania potrzeb klientów i klientek z różnych rejonów świata, który inteligentnie domyśli się, co zechcesz kupić jeszcze zanim sobie to uświadomisz!
Zadaniem systemu będzie ocena potrzeb zarejestrowanych klientek i klientów, co umożliwi firmie precyzyjne wysyłanie książek i innych produktów tam, gdzie mają one największe szanse dobrze się sprzedać. System, na podstawie informacji z gigantycznej bazy danych (obejmującej nasze wcześniejsze zakupy, listy życzeń, listy wyszukiwać czy nawet czas trzymania kursora nad jakimś produktem!), będzie przewidywał zapotrzebowanie i rekomendował wysłanie produktów do magazynów ulokowanych w określonych rejonach. A wszystko po to, żeby skrócić czas oczekiwania odbiorców i odbiorczyń na zamówione towary. Zgodnie z informacjami zawartymi w patencie, tak dopasowane produkty miałyby czekać na decyzje swoich nabywców w paczkach w najbliższych magazynach czy nawet już w samochodach dostawczych! Amazon przewiduje, że system ten sprawdzi się szczególnie w przypadku najpopularniejszych książek, filmów czy innych towarów, które klienci i klientki zechcą zamówić już w dniu premiery.

Amazon deklaruje, że nawet jeśli funkcjonowanie systemu doprowadzi do okazjonalnych pomyłek, a w efekcie: do niechcianych dostaw i zwrotów, przewidywane korzyści powinny być znacznie większe. Firma stwierdza także, że „dostarczenie paczki do danego klienta jako prezentu promocyjnego może być wykorzystywane do budowania reputacji firmy”. Póki co nie wiadomo jednak, kiedy program zostanie uruchomiony.

Jest to już kolejny po dostarczaniu paczek także w niedzielę i zastosowaniu dostawczych dronów pomysł Amazona na wykorzystanie najnowszych technologii dla skrócenia czasu oczekiwania na dostarczane przez firmę produkty. Czy się sprawdzi – to się dopiero okaże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz