wtorek, 31 grudnia 2013

Kryzys na rynku książki się pogłębia?


Dane statystyczne na rynku księgarskim są niepokojące. Stowarzyszenie Europejskich Wydawców donosi, że przychody wydawnictw w Europie zmalały o 0,3 miliarda euro względem roku 2011. Jest to stała tendencja, która utrzymuje się od 2008 roku i w walce z nią nie pomaga nawet rosnąca oferta tytułów dostępnych dla czytelników.

sobota, 28 grudnia 2013

25 najlepszych książek roku 2013 oczami Wyborczej


Lista 25 najlepszych książek według Gazety Wyborczej, pokazuję z ciekawości i pytam czy się zgadzacie, czy zmienilibyście coś, czy może zrobili całkowicie inną?

Stephen King nie próżnuje


Stephen King nie zatrzymuje się, w 2013 roku wydał Joyland oraz kontynuację Lśnienia - Doktor Sen, a jak wszystko wskazuje w 2014 ukażą się jego piórka kolejne dwie pozycje.

Jedna z nich jest już skończona, a data jej wydania została właśnie podana. Oryginalny tytuł będzie brzmiał Mr Mercedes. Prawa do wydania na rynku amerykańskim i brytyjskim kupiło wydawnictwo Hodder.

środa, 25 grudnia 2013

Chcemy więcej ebooków?


Wartość sprzedanych ebooków ma osiągnąć w roku 2013 poziom 83 milionów złotych – szacują eksperci z Biblioteki Analiz. Jest to kwota dwukrotnie wyższa niż w 2012. Do dyspozycji fanów książek elektronicznych jest już 25-30 tysięcy tytułów. Polski rynek ebooków rozwija się szybko, choć według ekspertów wzrost byłby jeszcze bardziej imponujący, jednak na drodze stoją mu nielegalne kopie oraz wymagania autorów.

sobota, 21 grudnia 2013

Włochy - ulgi podatkowe dla kupujących książki


Włoskie ministerstwo rozwoju gospodarczego ma ciekawy pomysł na promowanie czytelnictwa. Aby wesprzeć wspierać księgarzy niezrzeszonych w sieciach i oraz poprawić czytelniczą kondycję narodu Włochy wprowadzą ulgi na zakupy książkowe. Trudną sytuację niezależnych księgarń podkreślał szef resortu rozwoju gospodarczego, Flavio Zanonato. Spotkał się z pozytywnym odzewem Włoskiego Stowarzyszenia Księgarzy, którzy wyrazili zadowolenie z powodu tego, że rząd postanowił zatroszczyć się o kulturę.

Ulga na książki obowiązywać będzie od 2014 do 2016 roku. Maksymalna kwota na wydatki na książki, za którą będzie przysługiwała, to 2000 euro. Ulga nie obowiązuje na zakup książek elektronicznych.
Możliwe, że poprawi to czytelniczą kondycję we Włoszek – z ostatnich badań wynika, że 10% włoskich rodzin nie posiada ani jednej książki. Przynajmniej jedną książkę rocznie czyta 46% Włochów.

piątek, 13 grudnia 2013

Norwegia udostępnia książki


Norweska Biblioteka Narodowa podjęła ciekawą oraz kontrowersyjną decyzję. A dokładniej: zamierza udostępnić w cyfrowej postaci całe swoje zasoby, czyli każdą książkę wydaną po norwesku. Projekt nazwała "tworzeniem narodowego banku pamięci".

Digitalizacja zbiorów potrwa 15 lat. Proces jest w trakcie realizacji – skanowanie rozpoczęło się w 2006 roku i po sześciu latach dostępnych w wirtualnej postaci było już 235 tysięcy książek, 240 tysięcy stron rękopisów oraz 350 tysięcy gazet. Wszystkie zbiory będą dostępne dla każdego dysponującego norweskim adresem IP. Teksty, do których prawa autorskie już wygasły, będzie można pobrać na dysk. Pozostałe będą dostępne online.

Miłośnicy książek papierowych nie powinni się jednak obawiać, Biblioteka nie zamierza ich utylizować. Cały czas będą dostępne do wypożyczenia.

Jak się Wam podoba taki pomysł?

wtorek, 10 grudnia 2013

Rzecznik praw obywatelskich walczy o niższy VAT na e-booki?!


Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się, że : obowiązujące przepisy ustawy o VAT naruszają Konstytucję RP, a to ona ma pierwszeństwo przed prawem unijnym. Istnieją bowiem granice wykładni przyjaznej prawu europejskiemu. Istnieje wiele możliwości uniknięcia konfliktu między polską Konstytucją a prawem UE. RPO rozważa też w tej sprawie skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania wstępnego o ważność przepisów prawa unijnego w kontekście np. unijnej Karty Praw Podstawowych, która także zawiera przepisy o zasadzie równości i niedyskryminacji. Być może ta droga byłaby efektywniejsza. Jaka będzie decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego w tym przypadku - zobaczymy zapewne najwcześniej w przyszłym roku"

Rzecznik Praw Obywatelskich kilka miesięcy temu skierował zapytanie do Ministerstwa Finansów w temacie wysokości podatków VAT na ebooki, po odpowiedzi z której wynikało jasno, że jest to spowodowane prawie unijnym skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Komentarz w tej sprawie udzielił dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski.