wtorek, 10 grudnia 2013

Rzecznik praw obywatelskich walczy o niższy VAT na e-booki?!


Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się, że : obowiązujące przepisy ustawy o VAT naruszają Konstytucję RP, a to ona ma pierwszeństwo przed prawem unijnym. Istnieją bowiem granice wykładni przyjaznej prawu europejskiemu. Istnieje wiele możliwości uniknięcia konfliktu między polską Konstytucją a prawem UE. RPO rozważa też w tej sprawie skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania wstępnego o ważność przepisów prawa unijnego w kontekście np. unijnej Karty Praw Podstawowych, która także zawiera przepisy o zasadzie równości i niedyskryminacji. Być może ta droga byłaby efektywniejsza. Jaka będzie decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego w tym przypadku - zobaczymy zapewne najwcześniej w przyszłym roku"

Rzecznik Praw Obywatelskich kilka miesięcy temu skierował zapytanie do Ministerstwa Finansów w temacie wysokości podatków VAT na ebooki, po odpowiedzi z której wynikało jasno, że jest to spowodowane prawie unijnym skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Komentarz w tej sprawie udzielił dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski.


Uprzywilejowanie wyłącznie książek na nośnikach narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania. Różnice w stawkach warunkuje prawo europejskie, to jednak konstytucja jest najważniejszym prawem w Polsce. Ta sama zawartość intelektualna w formie elektronicznej, która jest sprzedawana wyłącznie w formie cyfrowej jest objęta podstawową stawką podatku VAT wynoszącą 23%, czyli wielokrotnie wyższą od 5% stawki podatku na książki na nośnikach fizycznych. W tym więc przypadku dochodzi do nierównego traktowania, które polega na tym, że tylko pewne produkty są objęte preferencyjną stawką podatku. E-booki są stosunkowo drogie, kosztują o 5-10% mniej od tradycyjnej książki, a mogłyby kosztować nawet połowę tej ceny, gdyby obejmował je preferencyjny 5% VAT.

Dodać warto, że Francja i Luksemburg wprowadziły u siebie zrównanie stawek VAT na książki we wszelkich formach. Unia Europejska wszczęła przeciwko nim postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Co ciekawe, jednocześnie, Unia Europejska wydała komunikat, że te przepisy należy zmieniać.

Na koniec statystyki:

W roku  2012  rynek ebookowy w Polsce był wart 50 mln zł, a rok wcześniej 26 mln zł (przyrost zatem szokująco duży). Cały rynek księgarski w Polsce jest szacowany na 2,7 mld zł. Obecnie rynek książki elektroniczne to około 2 procent całego rynku.

Jak wiemy podatek na ebooki to 23 procent, a na książki papierowe wychodzi 5 procent (z czego ebook to usługa). 

1 komentarz:

  1. oby coś to dało... dobrze by było jakby ceny ebooków jeszcze zmalały :) ksiązka w promocji co jest za 9.99 byłaby jeszcze tańsza.. albo takich promocji można by robić więcej..

    OdpowiedzUsuń