środa, 25 grudnia 2013

Chcemy więcej ebooków?


Wartość sprzedanych ebooków ma osiągnąć w roku 2013 poziom 83 milionów złotych – szacują eksperci z Biblioteki Analiz. Jest to kwota dwukrotnie wyższa niż w 2012. Do dyspozycji fanów książek elektronicznych jest już 25-30 tysięcy tytułów. Polski rynek ebooków rozwija się szybko, choć według ekspertów wzrost byłby jeszcze bardziej imponujący, jednak na drodze stoją mu nielegalne kopie oraz wymagania autorów.Pisarze obawiają się, że ukazanie się książki w elektronicznej postaci sprawi, że więcej osób sięgnie po pirackie kopie. Do takich autorów długo zaliczała się m.in. J.K. Rowling, autorka cyklu o Harrym Potterze. Warto zauważyć, że wersje ebookowe wydaje ponad 90% autorów w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy w Europie ta liczba wynosi niecałe 50%. Inny przykład zachowawczości widzimy na rodzimym rynku – po szybkim spiraceniu audiobooka „Wiedźmin” w roku ubiegłym wydawnictwo superNOWA nie zdecydowało się na wydanie elektronicznej wersji „Sezonu burz”, najnowszej powieści Andrzeja Sapkowskiego. Wreszcie, po miesiącu, autor sprzedał prawa do ebooka spółce CDP.pl, zajmującej się dystrybucją gry „Wiedźmin”(można podejrzewać, że było to spowodowane szybkim pojawieniem się w dobrej jakości ebook którego fani oczekiwali).

Ale czy obawy wydawców są uzasadnione? Agnieszka Jedlińska z wydawnictwa Sonia Draga twierdzi, że zaobserwowała, iż o wiele szybciej piracone są książki mające wersje elektroniczne. Biorąc jednak pod uwagę to, że czytelnicy domagają się ebooków, zachowawczość autorów i wydawców może jedynie spowolnić rozwój tej gałęzi, a nie zatrzymać ją.

2 komentarze:

  1. Jest bardzo wiele książek, które kupię jako ebooki, a w papierze już nie. Kwestia ceny (spore promocje na ebooki w różnych księgarniach), ale i wygody: dziś ktoś polecił mi dobry kryminał, już mam go na Kindlu, a papierowej wersji musiałabym szukać w księgarniach/zamawiać przez net dopiero po świętach. Wolę ebooki i chciałabym mieć nowości w tej właśnie formie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam stosy papierowych książek, ale ostatnio dużo musiałem jeździć pociągiem do Warszawy, czytnik zapewnił mi komfort posiadania 100 książek (gdzie aktywnuie czytam obecnie 4 tytuły). Bardzo przyjemne i wygodne...

    OdpowiedzUsuń