niedziela, 25 sierpnia 2013

Ebook vs książka papierowa w Japonii


Podczas Międzynarodowych Targów Książki 2013 w Tokio przeprowadzono badanie, które dało zaskakujące rezultaty: ebooki, u nas kojarzone raczej z młodym odbiorcą, są tam popularne wśród seniorów. Młodzi Japończycy z kolei preferują książki tradycyjne. Wybiera je aż 70% Japończyków w przedziale wiekowym 20-29 lat. Wśród siedemdziesięciolatków sięga po nie zaledwie 50%.

Prawdopodobnie pokusą do sięgania po ebooki przez seniorów może być niska cena - jako istotny element wskazało ją 52,5% respondentów. Z kolei wśród grona, które już posiada czytniki aż 70,4% chciałoby mieć dostęp do szerszego wyboru tytułów. 

Na podział wiekowy może wpłynąć także sposób wydawania książek. Beletrystyka publikowana jest w postaci wydań kieszonkowych, wygodnych do czytania ich w środkach komunikacji miejskiej, z kolei ebooki mogą umożliwiać starszym, niedowidzącym osobom regulację wielkości czcionki. Badania przeprowadzone przez BookLive nie objęły mang - popularnych właśnie w postaci elektronicznej, z racji dużej objętości tradycyjnych tomików. Nie wiadomo także, na ile wyniki badania są miarodajne, z racji tego, że przeprowadzono je wśród osób zainteresowanych branżą wydawniczą. Objęły grupę 826 osób, które w lipcu tego roku odwiedziło Międzynarodowe Targi Książki w Tokio.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz