wtorek, 25 czerwca 2013

Chomikuj zawarło porozumienie z dystrybutorem książek i ebooków FK Olesiejuk


Jeden z największych dystrybutorów książek w Polsce, który niedawno uruchomił także platformę dystrybucji książek elektronicznych Książki.pl, zawarł w ostatnich dniach porozumienie z portalem Chomikuj.pl (znanym z możliwości udostępniania pirackich treści).

Na jego mocy z kont użytkowników serwisu zaczęły znikać niektóre z plików książek i e-booków dystrybuowane przez Olesiejuk sp. z o.o. objęte ochroną prawa autorskiego. Zastępowane są plikami z informacją, że treść „dostępna jest w wersji płatnej”.

Okazuje się, że pliki podmieniane są także w profilach zamkniętych, które nie udostępniały i nie udostępniają publicznie swoich zbiorów. Świadczy to o tym, że administratorzy Chomikuj.pl mają, jeśli chcą, kontrolę nad wszystkimi treściami udostępnianymi przez użytkowników serwisu, ale możliwości te wykorzystują do „nagradzania” tych wydawców i dystrybutorów, którzy zdecydowali się pójść z portalem na współpracę.

Jak myślicie, jest to lepsze podejście do walki z piractwem ebooków niż zbiorowy pozew które przeciwko Chomikuj złożyło trzynaście wydawnictw?

6 komentarzy:

 1. Chamstwo i tyle. Na pewno nie bedę NIC kupować u tych dupków.Wymyślają złodziejskie ceny. Ebook maksymalnie powinien kosztować 5 zł a nie 30 :P. Moze wtedy by ludzie kupowali.
  I chwała gryzoniom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że o ile podmienianie na profilach publicznych jest w porządku, to robienie tego na profilach nie udostępnianych innym użytkownikom i traktowanych jako "dyski twarde w chmurze" jest skur***. Ja np. bardzo wiele plików trzymam na chomiku jako kopie zapasowe. A taka kopia jest nic nie warta, jeśli ktoś mi ją podmieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się ze Smoczarką i Anonimowym. E-booki powinny być tańsze, bo nie płacimy za papier, druk, składowanie i przesyłkę fizycznej książki. Poza tym jeżeli ktoś grzebie mi w prywatnych plikach, których nikomu nie udostępniam... to niewiele się to różni od grzebania mi na półce w domu. Że nie wspomnę o tym, że papierowa książka też by miała lepsze wzięcie, gdyby w Polsce zaczęto drukować także wersje tańsze i gorszej jakości (ale dzięki temu mieszczące się w budżecie przeciętnego książkofila).

  OdpowiedzUsuń
 4. Ceny ebooków powalają :D kto normalny kupi wersję elektroniczną książki jeżeli kosztuje tyle samo co wersja papierowa

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak za najniższą krajową mam kupić nowości wydawnicze i żyć? Mam wybierać albo co do gara wsadzić albo nowa książka do przekartkowania? Nie lepiej nie zapłacę za gaz. A żeby pójść do kina to zaoszczędzę na papierze toaletowym i będę kradła ze stacji benzynowej.
  Bzdura totalna, gdyż kupuję książki ale jakoś 2/5 tego co czytam gdyż na niektóre "dzieła" szkoda kasy. Chomikuj dawało możliwość weryfikacji tego co chce kupić i jest warte mojej uwagi. Na bibliotekę miejską nie mogę liczyć gdyż nie prowadzi działu fantasy/ s-f a rocznie ma ograniczony fundusz na zakup nowości. Dziękuje bardzo że ten kraj robi się coraz bardziej zacofany a ja razem z nim.

  OdpowiedzUsuń
 6. A jak takie włażenie na PRYWATNE konto ma się do ochrony danych osobowych?

  OdpowiedzUsuń